Yoganın Hayatımızdaki Rolü

By | 25 Kasım 2020| 0 Comments

Yoga, ruhu ve bedeni birtakım yöntemlerle eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemidir. Vikipedi yogayı bir cümle olarak açıklasa da yoganın zihnimizde, bedenimizde, ruhumuzda çok büyük bir önemi vardır.

Yaşamımız boyunca, kendimiz dışında olan, yaşayan birçok şey ile ilgileniriz. Aslında ilgilendiğimizi sandığımız, toplumun bize dayattığı nitelikte bedenimize bakarak özeniriz büyük çoğunluğumuz. Diğer kesim bedenine bakmaya bile tenezzül etmez. Oysa ne gariptir, yaşamak için geldiğin bedenine saygı duymayı bile bilemeyiz. Dışarıda çok ses vardır, iç dünyamızın yanından bile geçmeyiz. Kendimizi dinlemeyiz. Dinlediğimizi varsayarak kararlarımızı alırız fakat o kararlar bizim kararlarımız değildir. Yoga, bu aşamada bir hayat yoludur. Yaşamın dengede olduğu, zorlu bir yol. Zorlu diyorum çünkü kendini eğitmek başkalarını eğitmekten çok daha güçtür. Zihnini, yönetmeyi öğretir. Zihin, ruh, beden bir bütündür. Bu bütünlük birçok defa bozulur. Dışarıdan gelen olumsuzlukları, insanların yargıları, düşünceleri kendi iç dünyana uğramadan geçirmek imkansız gibi görünebilir. Yoga bu yolda bir rehberdir.

Yoga, sadece duruşlardan, asanalardan ibaret değildir. Asanaları yaparken sergilediğin tavır çok önemlidir. Kararlı mısın? Çabuk mu vazgeçiyorsun yoksa kendini yapman gerekenden fazlasını yapmak için mi uğraşıyorsun? Matın üzerinde stresli bir ruh halinde mi yoksa gülümseyerek gelecek olanı mı kabul ediyorsun? Davranışlarınla zihnini kontrol edebilmeyi, zorluklara karşı nasıl duruş sergilediğini yoga sayesinde öğrenirsin.

Yoga, sana tüm güzellikleri sunar. Teşekkür eder.

Bedenine;

  • Akciğer ve kalbine,
  • Sindirim sistemine,
  • Bağ ve kas dokularına,

Zihnine;

  • Stres ve depresyona,
  • İç huzurun sağlanmasına,
  • Sezgisel düşüncelerine

Fayda sağlar.

Hayatımızın hep mutlu ve huzurlu geçmesini isteriz. Bunun için paranın, güzel bir kariyerin, sevilme duygusunun bizi mutlu edeceğine inanırız. Asıl olanın içimizde olduğunun farkına varalım. Kendimizi sevmenin, tanımanın gücüne inanalım. Geçici şeyler uğruna bir savaş vermektense, son nefese kadar bizimle olacak olan bedenimize saygı gösterelim. Savaşımız, kendimizi eğitmek olsun. Ağzımızdan çıkan cümleleri, düşündüğümüz olumsuz şeyleri eğitelim. Zihnimize dur diyebilmeyi öğrenebilirsek, yaşamın tüm mutlulukları sizlerle olacak.

Sevgi, öz sevgi, öz saygı her şeyi çözecek. Hadi şimdi kendimize sarılma vakti ve şu cümleleri söyleme vakti;

Seni sen olduğun için, yaşamın mükemmelliyetine geldiğin için SENİ SEVİYORUM.

Sana haksızlık ettiğim için, tüm sorumluluğu sana yüklediğim için senden ÖZÜR DİLİYORUM.

Kendimden başkası gibi davrandığım için senden AF DİLİYORUM.

Hayatın tüm olumsuzluklarına rağmen beni kabul ettiğin için sana TEŞEKKÜR EDİYORUM.

Öz sevgiyle…

Sen de konusu ne olursa olsun yazı yazmayı, deneme yazmayı, şiir yazmayı çok seviyorum, paylaşmak istiyorum diyorsan bize gönder, yayınlayalım!

Yorum Yapabilirsin

Your email address will not be published.