fbpx

Yeni Yıl Kararı Nasıl Yapılır Bölüm 4

Bir Topluluk Bulun

Bunu tek başınıza yapmanıza gerek yok, özellikle de yeni yılda bir hayatınızı değiştirmeye çalışmak için bolca arkadaşınızın olacağı bir kararınız başlıyorsa.

Hedefinizi Belirtin

Mutlaka özel bir grup bulmanız gerekmez, ancak bir veya iki kişiye bir hedef koyduğunuzu bildirmelisiniz. Milkman, “Onlara planınızı anlatın ve sizi sorumlu tutmalarını isteyin,” dedi. Bu şekilde bu halka açık bir taahhüttür ve başarılı olduğunuzu görmek isteyen sizi destekleyen bir topluluğunuz olduğunu hissedebilirsiniz.

Hedefinizi herkese açık hale getirmek için sosyal medyayı da kullanabilirsiniz, örneğin Facebook’ta 1 Temmuz’a kadar çapraz dikiş yapmayı öğreneceğinizi ve hobinizin devam eden güncellemelerini paylaşabilirsiniz. Dr. Wallin, bunun iki ucu keskin bir kılıç olabileceğini söyledi. Gerçekten güçlü bir itişe ihtiyaç duyduğunuz bir zamanda bir sürü sempati duyabilirsiniz veya daha da kötüsü, yedinci sınıftan beri konuşmadığınız birinden istenmeyen geri bildirimler alırsınız. “Çoğu insanın istemediği ama yine de alacağı pek çok tavsiye alacaksınız,” dedi.

Bir şey kaybetmeye hazır olun

Yani para. Bu, kardeşine 100 dolar verdiğin ve hedefine ulaşana kadar geri alamayacağın anlamına gelebilir. Daha resmi ve biçimlendirilmiş bir şey için, Dr. Milkman, hedefinize ulaşmazsanız kaybedeceğiniz mali bir taahhütte bulunduğunuz bir web sitesi olan stickK.com’u önerir.

Dr. Milkman, “Hatta para varsa, sonuçları çok daha büyük olur” dedi. “Oyunda gerçekten bahisler var.”

Benzer Yönlü Çözücüler Bul

Aynı hedefe ulaşan insanlarla dolu çevrimiçi destek grupları ve forumları (Facebook’ta olsun veya olmasın) bulabilirsiniz. Ancak gerçek hayat grupları da yardımcı olabilir. Bay Duhigg, Adsız Alkolikler’in (ve diğer Anonim grupların) birçok insan için çalışmasının bir nedeninin, öncelikle bir topluluk olduğu için, aynı zamanda ille de Tanrı olmayan başka bir şeye inanç olması olduğunu söyledi. Örneğin, insanlar hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için doğada bile genel bir yüksek güce olan inancı kullandılar.

“İnanç, pratikle güçlenen ve kullanımı kolaylaşan metaforik bir kastır” dedi. “Nihayetinde alkolizm gibi gerçekten çekici ve yıkıcı bir davranışı değiştirmek isteyen insanların, değişme kapasitesine inanması gerekiyor.” Destek grupları yardımcı olabilir çünkü burası pek çok sosyal takviye ve değişen insanlardan örnekler içeren bir grup ortamıdır.

Kötü Etkileri Azaltın

Bazı arkadaşlar ve aileler yardım etmek isterken, diğerleri sizi engelleyebilir, özellikle de kötü bir davranışı azaltma kararlarınız onlarla bu davranışa katılamayacağınız anlamına geliyorsa veya değişme isteğinizi yolu reddi olarak görüyorlarsa hayatlarını yaşarlar.

Değişme kararınıza karşı geri adım atanlar için – mutlu saatler arkadaşlarınız, iş başındaki sigara ekibi – Dr. Bennett hiçbir utanç duymadan yapmaya çalıştığınız şeyi anlatan bir senaryo oluşturmayı önerdi. Buna hayatınızdaki insanlara yapmayı umduğunuz değişiklikle ilgili bir not olarak bakın. “Konuyla ilgili olarak kendinizle ve başkalarıyla idari bir pozisyon almaya çalışıyorsunuz. Duygusallaşmaya çalışmıyorsun, ”dedi.

Örneğin, sigarayı bırakmaya çalışıyorsanız ve genellikle işte sigara içtiğiniz bir grup insandan sinirlenmeye çalışıyorsanız, şunu deneyin: “Dışarıda geçirdiğimiz zamandan gerçekten zevk aldım, ancak şimdi geri çekilmek zorunda olduğum için gerçekten üzgünüm sigarayı bırakmak sağlığım için çok önemli. Duman seansları sırasında çete ile takılmak tahammül edebileceğimden daha fazlası olurdu. Tekrar: Pişmanlıklarım. “

Ne yapmaya çalıştığınızı açıkça belirtirseniz ve bu kişi sürekli olarak geri çekilirse, bu ilişkinin sizin için iyi olmadığının bir işareti olabilir. Bu, genellikle bir partnerin diğerinin bırakmaya çalışırken yıkıcı bir alışkanlıkla devam ettiği bir ilişkide sorun olabilir. Dr. Bennett, “Bir ilişkide sizin için çok tehlikeli olabilecek ve önceden hazırlıklı olmak isteyebileceğiniz bir şeyle ilgili kırmızı bayrak olup olmadığını gerçekten kendinize sormanız gerekiyor” dedi.

Hedefinizi Kaçırırsanız

Başarısız olmadın. Kendi deneyinizsiniz, işte ikinci, üçüncü veya 20. denemenizde deneyebileceğiniz şeyler.

Birincisi ve en önemlisi: Çözüm girişiminizde başarısız olursanız, kendinizi dövmeyin ve yalnız olmadığınızı bilin. Ne de olsa Dr. Milkman, “Bizim için iyi olduğunu bildiğimiz şeyleri yapmak için mücadele ediyoruz çünkü anında tatmin için dürtülere kapılıyoruz.”

Yeni Başlamaktan Çekinmeyin

Tekrar denemek ister misin? Unutmayın, bir kararın Yeni Yıla bağlanmasına gerek yoktur. “Bir doğum gününü takip eden bir hafta sonu olabilir,” dedi. Dolayısıyla, Yeni Yıl hedefinizi kaçırdıysanız, yarın, bir Pazartesi günü, Sevgililer Gününden sonra veya sizin için bir şey ifade eden herhangi bir işaretçi, bir kez daha denemeye hazır olduğunuz sürece yeniden başlayabilirsiniz. Başarıyı garanti etmez, ancak takvime yeni bir şans vermek için başka bir yıl gelene kadar beklemenize gerek yoktur.

Ve kendinize karşı nazik olun. Dr. Wallin, “Başkalarına olduğundan çok daha sert tonlarda konuşuyoruz kendimize” dedi. “Çok aptalca bir şey öğrenmeye çalışan bir çocuğa söyleyemeyiz ama biz kendimizle böyle konuşuruz.”

Çözümler raydan çıktığında veya dağıldığında ama yine de tekrar denemek istiyorsanız, kendinizle “cesareti kırılmış bir çocuk” gibi konuşun. “Aptal olduğun için bu” diyemezsin. “Hadi, yapabilirsin” diyecektin. “

Dr. Wallin birkaç tane daha yaygın kendi kendine yazma ve senaryoyu tersine çevirme yolları önerdi:

  • “Onu mahvettim. Şimdi ne anlamı var? “

… “Bu kötü bir karardı ama iyi bir öğrenme fırsatı. Bir sonraki adımım nedir? “

  • “ÇOK açım!” Yerine

… “Açım, bu da işe yaradığı anlamına geliyor! Biraz rahatsız edici ama daha kötüsünü atlattım. “

  • “Bacaklarım çok ağrıyor. Muhtemelen bugün çalışamam “

… “Bugün bacak kaslarımı dinlendirelim. Kollarımı çalıştırmak için ne yapabilirim? “

veya: “Tabii ki kaslarım ağrıyor. Öyle olmaları gerekiyordu. Daha kolay olacak. “

  • “Bu çok zor!” Yerine

… “Bugünü atlatmak gerçekten güvenimi artıracak” deyin.

ÇEVİRİ: How to Make (and Keep) a New Year’s Resolution/By Jen A. Miller

Yorum Yapabilirsin

Your email address will not be published.