fbpx

Yeni Yıl Kararı Nasıl Yapılır Bölüm 3

Çözünürlük Engellerinin Üzerinden Atlayın

Kimse mükemmel değildir ve sizin çözüm arayışınız da olmayacak. Ama yolunuza geri dönebilirsiniz.

Başarıya giden yolda ortaya çıkan sorunları çözmenin en iyi yolu nedir? Öncelikle, ne kadar iyi plan yaparsanız yapın, değişimin zor olduğunu unutmayın. “Kendinizin asla değişmeyecek bir yanına karşı karşıyasınız. Her zaman sağlıksız olan belirli yönlere doğru sizi itecektir. Dr. Bennett, “Bunu yönetmek için gerçekten adım adım bir şeyler yaratmanız gerekecek” dedi.

Bu nedenle, engeller yolunuza çıkmadan önce, bunların üstünden atlamak için bir planınız olduğundan emin olun. İnsanların hedeflerine ulaşırken karşılaştıkları yaygın sorunlardan bazıları şunlardır:

Bu çok fazla ve gitmem gereken çok şey var. Algılanan ilerleme eksikliği sinir bozucu olabilir. Dr Wallin, sayı ne kadar küçük olursa olsun, ilerlemenize veya yapacak ne kadar şeyiniz kaldığına odaklanmanızı önerdi.

Bu “az sayıdaki” teknik, bir hedefe ulaşmada daha az sayıya odaklanmanın insanları daha motive ettiğini bulan Tüketici Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmaya dayanmaktadır. Öyleyse, örneğin, beş mil koşmak istiyorsanız, aşağıdaki düşüncelerden hangisinin sizi devam ettirme olasılığı daha yüksektir?

  • Zaten bir mil koştum ve başka bir mil sonra onu ikiye katlayacağım
  • Sadece bir mil koştum ve hala gidecek dört tane daha var

Bu teoriye göre, muhtemelen ilkiyle daha iyi durumda olacaksın.

Dolayısıyla, çözümünüze doğru yolculuğunuza ilk başladığınızda, oraya gitmek için kalan büyük sayıya bakmak yerine, halihazırda başardığınız şeye bakın. Sonlara doğru, bu hedef sayısı küçüldüğünde, ilerlemenize bakmak tamamen iyidir, ancak hedefinize ulaşmadan önce geriye kalan az şeylere odaklanın.

Olumlu kalmaya çalışıyorum ama işe yaramıyor. New York Üniversitesi’nde psikoloji profesörü ve “Rethinking Positive Thinking: Inside the New Science of Motivation” kitabının yazarı Gabriele Oettingen, pozitif düşüncenin yeterli olmayacağını söyledi. Aslında, olumlu düşünme sizi engelleyen şey olabilir.

Çalışmalarında, “insanlar gelecekteki başarıları hakkında ne kadar olumlu hayal kurar ve hayal kurarsa, gerçek başarı elde etme konusunda o kadar az başarılı olur” dedi.

“Zaten bunu zihinlerinde olumlu bir şekilde deneyimlediler ve sonra rahatladılar” dedi. “Bu olumlu fanteziler, gelecek için farklı olasılıkları keşfetmeye yardımcı oluyor, ancak dilek yerine getirmenin gerçekten ihtiyaç duyduğu enerjiyi ve çabayı gerçekten harcamak söz konusu olduğunda bunlar bir zorluktur. Enerjiyi kesiyorlar. “

Olumlu düşünceden daha iyi bir teknik mi? Olumlu ama gerçekçi olmaya çalışın. Evet, hedefi veya pozitif fanteziyi hayal edin, ancak daha sonra engellerin neler olduğuna ve bunları nasıl aşacağınıza bakın. Dr. Oettingen bu tekniği W.O.O.P. – Dilek, Sonuç, Engel, Plan.

  • Dilek: Ne istiyorsun?
  • Sonuç: İdeal sonuç ne olurdu? Hedefinize ulaştığınızda hayatınız nasıl görünecek?
  • Engel: Kendini biliyorsun. Seni durdurmaya ne çalışacak? Seni daha önce ne kenara itti?
  • Plan: Bunu nasıl aşacaksınız?

2015 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar bir aylığına spor salonuna gitmeleri için iki gruba ödeme yaptı. İlk gruba, önceden seçtikleri iki saatlik bir süre içinde bir antrenmana başlarlarsa ödeme yapıldı. İkinci gruba spor salonuna her gittiklerinde ödeme yapıldı. O aydan sonra araştırmacılar, ikinci grubun spor salonu alışkanlığına bağlı kalma olasılığının daha yüksek olduğunu keşfettiler.

Götürmek? Bir plan belirleyin, ancak hayat engel olduğunda esnek olun.

Çalışmayı yürüten Dr. Milkman, “Sadece ellerinizi yukarı kaldırıp pes etmek yerine yedek bir plana sahip olmayı öğrenmek çok önemli,” dedi.

Çok fazla dış baskı alıyorum. Bu, yanlış nedenlerle değiştirmeye çalıştığınızın bir işareti olabilir. Bu değişikliği sizin için mi yoksa başka birinin söylediği için mi yapmak istediğiniz konusunda kendinizle konuşun. Dr. Bennett “Her zaman kendinize danıştığınız yerde bir adım atmaya çalışın” dedi.

Kaydım. Eski alışkanlıklarınıza ilk döndüğünüzde unutun. “Batırırsan, ilk seferinde yapman gereken şey, hiç olmamış gibi davranmaktır. Bu olumsuz zihniyete girmeyin, ”dedi Bay Duhigg. “Ertesi gün uyanın ve kaymamış gibi yapın ve teşvik etmeye çalıştığınız model ne olursa olsun geri dönün.”

Eğer hata yapmaya devam ederseniz, kendinizi suçlamak yerine, sürecin nerede bozulduğunu anlamak için davranışınıza bakmaya çalışın. “Alışkanlığın Gücü” nde, Bay Duhigg, sigara içmesinin nedeninin kendisini sakinleştirmesi olduğunu anlayana kadar onlarca kez sigarayı bırakmaya çalışan bir adam hakkında yazıyor. Sonra, sigaranın yerine sakinleştirici bir alternatif bulmaya çalıştı ve başarısız olmaya devam etti, sonunda meditasyona başladı ve bu da sigarayı bırakmasına izin verdi.

“Bir seçim başarılı olmazsa bu, kendimizi suçladığımız anlamına gelmez. Bu, deneyimlerimiz için daha fazla veriye sahip olduğumuz ve bir dahaki sefere muhtemelen daha iyi başaracağımız anlamına geliyor ”dedi Bay Duhigg.

ÇEVİRİ: How to Make (and Keep) a New Year’s Resolution/By Jen A. Miller

Yorum Yapabilirsin

Your email address will not be published.