fbpx

Yeni Yıl Kararı Nasıl Yapılır Bölüm 1

Yeni yılda bir karar alıyor musunuz? Uyarı: Tüm kararların yarısından fazlası başarısız oldu, ancak bu yıl sizin olmak zorunda değiller. Hayatınızı iyileştirmek için doğru çözümü nasıl belirleyeceğiniz, ona nasıl ulaşacağınızla ilgili bir plan nasıl oluşturacağınız ve hedeflerine başarılı bir şekilde ulaşan küçük grupların bir parçası olacağınız aşağıda açıklanmıştır.


Doğru Çözünürlüğü Seçin

Yapılabilir ve aynı zamanda anlamlı bir hedef belirlerseniz, kendinize başarı için en iyi şansınızı vermiş olursunuz.

Zaman yönetimi firması FranklinCovey’e göre, karar verenlerin üçte biri bunu Ocak ayının sonunu geçemiyor.

Bu çözümlerin çoğu, doğru çözümler olmadığı için başarısız oluyor. Ve bir çözüm üç ana nedenden biri nedeniyle yanlış olabilir:

  • Bir başkasının veya toplumun size değiştirmenizi söylediği şeyi temel alan bir karar.
  • Bu çok belirsiz.
  • Çözüme ulaşmak için gerçekçi bir planınız yok.

Hedefleriniz akıllı – ve AKILLI olmalıdır. Bu, 1981’de Management Review dergisinde belirli, ölçülebilir, elde edilebilir, alakalı ve zamana bağlı bir kısaltmadır. Yönetim için işe yarayabilir, ancak kararlarınızı belirlemede de işe yarayabilir.

  • Özel. Kararınız kesinlikle net olmalıdır. “Somut bir hedef yapmak, sadece belirsiz bir şekilde” Kilo vermek istiyorum “demek yerine gerçekten önemli. Bir hedefiniz olsun istiyorsunuz: Ne kadar kilo vermek istiyorsunuz ve hangi zaman aralığında?” Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’nda operasyon bilgisi ve kararlar alanında doçent olan Katherine L. Milkman dedi. “Önümüzdeki iki ay içinde beş pound – bu daha etkili olacak.”
  • Ölçülebilir. Hedefiniz fitness veya kilo vermeyle ilgili ise bu açık görünebilir, ancak aynı zamanda bir şeyi azaltmaya çalışıyorsanız da önemlidir. Örneğin, Touro College of Osteopathic Medicine’de bir psikolog ve profesör olan Jeffrey Gardere, örneğin tırnaklarınızı yemeyi bırakmak istiyorsanız, tırnaklarınızın zaman içinde fotoğraflarını çekerek bu tırnakların nasıl çıktığını takip edebilirsiniz, dedi. Bir günlüğe kaydetme veya telefonunuzda veya davranışları izlemenize yardımcı olacak şekilde tasarlanmış bir uygulamada not almanız, çözümünüz ne olursa olsun ilerlemeyi güçlendirebilir.
  • Başarılabilir. Bu, büyük hedeflere sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Ancak çok hızlı bir şekilde çok büyük bir adım atmaya çalışmak sizi hayal kırıklığına uğratabilir veya hayatınızın diğer alanlarını, kararınızın hayatınızı ele geçireceği noktaya kadar etkileyebilir – hem siz hem de arkadaşlarınız ve aileniz sallanıp durur. Bu nedenle, örneğin, 30 yaşındayken beş yıl içinde emekli olmaya yetecek kadar para biriktirmeye karar vermek muhtemelen gerçekçi değildir, ancak ayda fazladan 100 $ tasarruf etmek olabilir. (Ve bu kolaysa, bu sayıyı ayda fazladan 200 $, 300 $ veya 400 $ ‘a kadar kaydırabilirsiniz).
  • Alakalı. Bu sizin için gerçekten önemli olan bir hedef mi ve bunu doğru nedenlerle mi yapıyorsunuz? Bir psikiyatrist ve iki kendi kendine yardım kitabının ortak yazarı olan Dr. Michael Bennett, “Kendinden nefret etme, pişmanlık veya o anda güçlü bir tutku duygusuyla yaparsanız, genellikle uzun sürmez” dedi. . “Ama sizin için neyin iyi olduğu hakkında daha çok düşündüğünüz bir süreç oluşturuyorsanız, hayatınızın yapısını değiştiriyorsunuz, bu çözümü pekiştirecek insanları hayatınıza getiriyorsunuz, o zaman sanırım bir rekabet şansı.”
  • Zamana bağlı. “Ulaşılabilir” gibi, hedefinize ulaşma zaman çizelgesi de gerçekçi olmalıdır. Bu, yol boyunca belirlenen birçok küçük ara hedefle kendinize bunu yapmak için yeterli zaman vermek anlamına gelir. “Alışkanlığın Gücü” kitabının yazarı ve eski bir New York Times yazarı Charles Duhigg, “Bu küçük kazançlara odaklanın, böylece kademeli ilerleme kaydedebilirsiniz” dedi. “Bir alışkanlık geliştiriyorsanız, önümüzdeki birkaç ayı değil, önümüzdeki on yılı planlıyorsunuz.”

ÇEVİRİ: How to Make (and Keep) a New Year’s Resolution/By Jen A. Miller

Yorum Yapabilirsin

Your email address will not be published.