Pecha Kucha’yı Daha Önce Duydunuz Mu?

By | 7 Kasım 2020| 0 Comments

Hayatımızın her anında insanlarla iletişim halindeyiz. Her şeyden önce zamanın değerli olduğu, içinde bulunduğumuz bu dönemde günlük veya iş hayatımızda kurduğumuz iletişimin hızlı ve anlaşılır olması bizim için çok önemli.

Bir toplantıda ya da bir topluluğa karşı anlatacaklarımızın ve aktarmaya çalıştığımız bilgilerin daha anlaşılır olmasını isteriz. Bunun için çoğu zaman sunumdan yararlanırız. Sunumla bilgileri yenilememiz, pekiştirmemiz ve hatırlamamızın yanında sunum; bize bir çalışma ya da araştırma sonucunu açıklayan ve önemli noktaları vurgulamamızı sağlayan bir araçtır.

Etkileyici bir sunum dinleyiciye mesajı en basit ve net şekilde vermeyi amaçlar. Değişen ve gelişen her şey gibi sunumunda geliştirilen tekniklerinden biri Pecha Kucha’dır.

Pecha Kucha Nedir?

Milyonlarca insanın kullandığı, 20×20 sunum biçimi ile dünyanın dört bir yanına yayılmaya devam eden, en hızlı büyüyen iletişim aracı platformudur.

Pecha Kucha; okunuşu “peça kuça” şeklindedir. İngilizce “chit chat”, Türkçe çene çalmak anlamına gelmektedir. 2003 yılında Tokyo’da Klein-Dytham mimarlık şirketinden Astrid Klein ve Mark Dytham tarafından Pecha Kucha gece buluşması olarak başlatılmıştır.

20×20 Sunum Biçimi Nedir?

Sunum yapan her konuşmacının ilham veren hikayesini ya da yaratıcı fikirlerini 20 görselle ve her görseli 20 saniyede anlatmasıdır. Toplam 6 dakika 40 saniyede konuşmasını yapar. Süre kontrolü ise slaytların otomatik geçişi ile sağlanır.

Bir buluş ya da başarı öyküsü gibi her konudan bahsedebileceğiniz, konusunda sınırlama olmayan slaytların 20 saniye olmasının sebebi az ve öz konuşarak net bir anlatım yakalamaktır.

Pecha Kucha’nın Amacı

İnsanları sıkan, uzun slaytlardan kurtulup, görselleri öne çıkararak fikirleri, hikayeleri daha etkili ve basit hale getirip anlatmaktır. Dinleyicilerin dikkatinin dağılmasını engelleyerek sunumları daha eğlenceli ve dikkat çekici bir biçimde yapmaktır.

Öğrenmenin her yerde olabileceği gibi disiplinli ortamlar yerine daha rahat ve samimi ortamlarda yapılan bu etkinlikleri istediğiniz her ortamda yapmak mümkün. Aynı zamanda insanlara eğlenirken öğretmenin en güzel yöntemi.


Pecha Kucha Night Çok Yakında Denizli’de Olacak.
Güncellemeleri takip etmek için ; Pecha Kucha Denizli

Yorum Yapabilirsin

Your email address will not be published.