Bu Sabah Yataktan Kalkmakta Zorlandınız mı?

By | 29 Ocak 2021| 0 Comments

Burada hatırlanması gereken bir şey var“Çok fazla şey yapmak diye bir şey yoktur, sadece yeterince iyileşmemek vardır.”

Bunu sürekli tekrar edeceğiz: “Çok fazla şey yapmak diye bir şey yoktur, sadece yeterince iyileşmemek vardır.”

Çok açık görünüyor, enerjilerini yönetme biçimlerinde dengeden yoksun çok fazla kişi var.

Üç farklı tür yorgunluk bulunuyor:

  • Doygunluk (Ruhsal): Aynı şeyi defalarca yapmaktan bıkmak;
  • Yorgunluk (Fiziksel): Gün boyunca enerjinizi düşürmek; ve
  • Bitkinlik (Kronik): Zamanla maksimum günlük enerjinizi tüketmek.

Bunu anlamak neden bu kadar önemli? Çünkü üç tür yorgunluğun ne olduğunu bildiğiniz zaman, hangisinden muzdarip olduğunuzu anlamaya başlayabilirsiniz. Ve ne tür bir yorgunluktan muzdarip olduğunuzu bildiğinizde, enerjinizi daha etkili bir şekilde yönetmenin yollarını tasarlamak kolay hale gelir.

Doygunluk

Doygunluğu çözmenin sırrı basittir. Bir tür faaliyet üzerinde çalışmaktan sıkıldığınızda, ara verin veya farklı bir şey yapın.

Şöyle düşünün bir hafta boyunca tek yediğiniz makarna olsaydı, bundan o kadar bıkardınız ki, bir ay boyunca makarna kelimesini bir daha duymak bile istemezdiniz. Onu başka tür yiyeceklerle değiştirirseniz, hayatınızın geri kalanında her hafta düzenli olarak mutlu bir şekilde makarna yiyebilir ve tadını çıkarabilirsiniz.

İnsanların en çok mücadele ettiği iki tür yorgunluk, yorgunluk ve bitkinlik.

Yorgunluk

Dahili pillerimizin bir çeşit cep telefonu gibi çalıştığını görüyorsunuz. Hepimiz her günün sonunda yeniden şarj etmemiz gerektiğini biliyoruz.

Bu yorgunluğun çözümü kısa bir şekerleme yapmaktır.

Ancak çoğumuzun farkına varmadığı şey, pillerimizin kalitesinin tutabilecekleri maksimum şarjın da zamanla azalmasıdır.

2 yıl önce aldığım telefonun şarjı şu zamana kadar dayandı. Ancak şimdilerde günlük 3-4 saat kullanabilirsem mutlu oluyorum ve bu tuhaf şeyi %15’e düştüğünde yapıyor. Uyarı yapmadan kapanıyor.

Bitkinlik

Bu kronik yorgunluk yani bitkinlik. İnanılmaz derecede önemli çünkü çevremizdeki insanların neredeyse %70’inden fazlasında kronik olarak bir yorgunluk bulunmaktaymış. Ve çoğu bunun farkında bile değil.

Aslında birçoğumuz uzun süredir o kadar yorulmuşuz ki, tam kapasiteyle çalışan bir pille uyanmanın nasıl bir şey olduğunu bile hatırlamıyoruz. Her günü aşınmış bir pille atlatmaya çalışmasaydık, hepimizin ne kadar üretken ve mutlu olacağını hayal edebiliyor musunuz?

Her neyse kronik yorgunluğun çözümü basit: Her iki ayda bir arka arkaya en az 3 ila 4 günlük tatil günleri yapmak (Gerçek iyileşme günleri). İdeal olarak, bu en az 4-5 haftada bir yapılabilir.

(Not, Eğer gerçekten bitkinseniz, sisteminizi sıfırlamak için çok daha uzun bir mola vermeniz gerekebilir.)

Bu, cep telefonunuzun pilini değiştirmenin biyolojik eşdeğeridir. Ve bunu yapmak sadece büyük işleri halletme yeteneğinizi güçlendirmez. Kelimenin tam anlamıyla dünyanızı da güzelleştirir.

Sadece vurgulamak için son bir kez daha tekrarlayalım: “Çok fazla şey yapmak diye bir şey yoktur, sadece yeterince iyileşmemek vardır.”

Pillerinize dikkat edin; kendinizi daha üretken ve mutlu hissetmekle kalmayacak, tüm hayatınızı değiştireceksiniz.

Telegram kanalımıza hala katılmadınız mı ? Buraya tıklayarak kanalımıza ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapabilirsin

Your email address will not be published.